BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) BİLGİLENDİRMESİ

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

Çalışan çalışmayan, genç, yetişkin, Türk vatandasi veya Mavi Kartli (Türk vatandaşlığından Bakanlar Kurulu Kararı ile ayrılmiş) herkese hitap eden ve bugünkü hayat standardınızı emeklilik döneminizde de sürdürmenizi sağlayan güvenli bir tasarruf ve yatırım aracıdır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı

Sosyal Güvenlik Sistemi’nin (SSK-BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI) tamamlayıcısı olarak, bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde ek bir gelir sağlayarak refah düzeylerinin yükseltilmesi, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratarak istihdamın artırılması ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmasıdır.

Sistemin İşleyişi

  • BES, birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanmaktadır.
  • Bireysel emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemeleriniz sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.
  • 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanırsınız.
  • Emeklilik hakkını elde ettiğinizde emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi toplu olarak veya belirli bir program çerçevesinde alabileceğiniz gibi yaptıracağınız yıllık gelir sigortası ile ömür boyu veya belirli süreler için düzenli olarak emekli maaşı alabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sisteminde 1 Ocak 2013’ten itibaren başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulaması başladı. Artık sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktiriliyor.

Birikimlerimi Faizsiz Olarak Değerlendirebilir miyim?

Birikimlerinizi faizsiz büyütebilirsiniz, Faizsiz bireysel emeklilik planları ile İslami finans esaslarına göre alım satımına izin verilmiş, faizsiz ve katılım bankacılığı esaslarına uygun olan fonlara yatırım yapılmaktadır.

ÖRNEK :

Yıllık 3.000 Euro karşılığı yaklaşık 30.000.- TL yatıran bir kişinin BES hesabına, yatırım fonları haricinde Devlet Katki Payı olarak 7.500.- TL (her yıl) eklenir.

NOT:

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde
VERGİ AVANTAJINDAN YARARLANABİLİRSİNiZ
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşmenize devam ettiğiniz sürece vergi ödemezsiniz. Emekliliğe hak kazanma koşulları yerine getirildiğinde BES’te stopaj oranı getiri üzerinden %15 yerine %5’tir. Yani birikimlerinizi BES’te değerlendirmek size vergi avantajı da sağlar. Ayrıca Döviz ve Altın alımlarında %1 vergi kesintisi uygulanırken, BES fonlarınıza ilave bir vergi ödemezsiniz. Böylelikle BES’teki birikimleriniz katlanarak büyümeye devam eder.

Ana SayfaBiz Kimiz?İletişim